Before you gogo

Essens3 2020 Hoejtider Opskrift 1200X354 Cocktails Beforeyougogo

Shake me up, before you go go! Ligesom i musikhittet skal denne kaffe-akvavitdrink rystes indtil den er perfekt cremet, afrundet og smagsfuld. 

Information

Sådan gør du

Alle ingredienser shakes med isterninger og sigtes derefter over i et afkølet cocktailglas, og pyntes med lakridspulver.
Essens3 Opskrift 298X298 Hoejtider Cocktails Beforeyougogo
Tip Lav din egen kaffe-infused akvavit - Fyld en håndfuld hele kaffebønner i en flaske akvavit og lad det trække mindst et døgn.

Sagde du Espresso Martini?

Der er nu ikke noget som en god kop kaffe efter maden. Det skulle da lige være en Espresso Martini. Vi giver her tre variationer af den klassiske, cremede og syndigt smagfulde drink.

Hils på mastermindet bag opskriften!

Kasper Birch er ejer af Lime & Lemon – limeandlemon.dk. Hans kvalitetsbevidsthed og unikke kompetencer inden for både det moderne og det klassiske cocktailunivers stammer fra 9 år på Michelin-restauranter, cocktailbarer, natklubber og hoteller. Du kan roligt servere en af hans drinks for dine gæster!